Projekt architektoniczny gospodarstwa agroturystycznego
697
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-697,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

Projekt Parku Miejskiego w Kościanie

O projekcie

Projekt Parku w Kościanie

Kościan to niewielkie, jednak prężnie rozwijające się miasto w Wielkopolsce. Miejscowość położona jest nad rzeką Obrą, która okala jego centrum. Przed laty w północnej części miasta powstał duży park z licznymi nasadzeniami drzew i krzewów. Założenie było dobrze przemyślane, a jego usytuowanie pozwoliło na połączenia centralnej części Kościana z terenami zieleni otaczającymi miasto. Przez lata, niestety, ten cenny teren został bardzo zaniedbany, a bujnie rosnąca w nim roślinność zamieniła go w niedostępny dla mieszkańców gęsto zarośnięty las.

Naszą pracę projektową rozpoczęliśmy od szczegółowej inwentaryzacji zieleni parku. Wyniki tej analizy pokazały, że większość drzew w parku to bardzo cenne okazy i bezwzględnie należy dążyć do tego, by je zachować oraz polepszyć ich warunki rozwoju. Jak można było tego dokonać? – m.in. / Uznaliśmy, że można tego dokonać/ poprzez oczyszczenie całego terenu z licznych samosiej, nasadzeń przypadkowych i dziko rosnących krzewów. Układ ścieżek poprowadziliśmy tak, by skomunikować otaczające park ulice z centrum Kościana i terenami znajdującymi się poza jego granicami. Zabieg ten automatycznie zaprosił mieszkańców do wejścia do parku, również w czasie codziennej komunikacji, choćby z domu do pracy czy szkoły. Park został dodatkowo wyposażony w place zabaw, nowe oświetlenie, małą architekturę sprzyjającą rekreacji wędrujących po parku mieszkańców. Pojawiły się również zejścia w formie trybun i kładki nad rzeką Obrą, wyznaczającą północno – wschodnią granicę parku. W centralnej części kościańskiego parku stworzyliśmy plac z budynkiem gastronomicznym, który mieści w sobie restaurację, kręgielnię oraz sale na imprezy okolicznościowe. Zależało nam na tym, żeby zaprojektowany budynek jak najbardziej wpisał się w zielony teren otaczający plac, dlatego jego elewacje zostały wykończone wiórem osikowym oraz taflami luster. Nieopodal budynku powstała sześcienna bryła z zamontowanymi drukarkami wodnymi oraz funkcją wyświetlania filmów na tafli wody.

Kategoria
architektura krajobrazu
Tagi
architektura, architektura krajobrazu, projekt parku Kościan